Pellet drzewny to idealny wybór dla wszystkich osób, którym zależy na wydajnym, a do tego ekologicznym i czystym opale. Warto pomyśleć o zrobieniu zapasów pelletu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, co zapobiegnie brakom opału w czasie chłodnych dni. Kiedy jest najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w pellet drzewny? Odpowiadamy poniżej!
Spis treści:
Dlaczego warto kupić pellet drzewny przed sezonem grzewczym?
Część osób decyduje się na zakup opału dopiero gdy temperatura na zewnątrz znacznie spadnie. Niestety zazwyczaj nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Otóż w sezonie grzewczym:
- wybór pelletów jest już znacznie ograniczony, gdyż duża część klientów zaopatrzyła się w ten opał wcześniej. Przez to mogą nie być dostępne wszystkie rodzaje pelletów albo opakowania o konkretnej masie;
- cena pelletu drzewnego może się znacznie zwiększyć. Wszystko dlatego, że popyt na opał jest wtedy największy, przez co sklepy często narzucają zawyżone ceny;
- mogą nie być dostępne najwyższej jakości, certyfikowane pellety, przez co konieczne będzie wybór gorszego opału – mniej wydajnego i pozostawiającego duże ilości popiołu;
- w przypadku dostawy większej ilości pelletu (w big-bagach) mogą występować opóźnienia albo terminy dostaw będą bardzo dalekie, przez co można nie zdążyć zaopatrzyć się w opał przed pierwszymi chłodniejszymi dniami.
Warto więc zaplanować uzupełnienie opału z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w późniejszym czasie.
Kiedy jest najlepszy moment na zakup pelletu drzewnego?
Aby zaopatrzyć się w odpowiedni pellet drzewny, poleca się dokonanie zakupu już późną wiosną lub wczesnym latem. Druga połowa maja i cały czerwiec to najlepszy czas na zamówienie pelletu – można mieć wtedy gwarancję, że dostępny będzie opał w wielu różnych wersjach, zarówno jakościowych, jak i masowych. Oczywiście pellet drzewny dostępny będzie również w trakcie lata, jednak wtedy może wystąpić problem z dostawami ze względu na sezon urlopowy, a także stosuje się w tym czasie mniej promocji.
Co można zyskać, kupując pellet drzewny z wyprzedzeniem?
Zakup pelletu drzewnego to szereg korzyści. Część z nich przedstawiamy poniżej.
Dostępność opału najwyższej jakości
Przed sezonem grzewczym można przede wszystkim kupić dokładnie taki rodzaj pelletu drzewnego, jakiego się potrzebuje. Warto wtedy szukać opału certyfikowanego – z oznaczeniem DINplus oraz ENplus A1. Wybierając taki pellet drzewny, można mieć pewność, że przeszedł szereg testów sprawdzających jego jakość. Taki opał ma wysoką wartość opałową, a ilości popiołu powstające po jego spaleniu są znikome. W późniejszych miesiącach, zwłaszcza we wrześniu, październiku czy listopadzie, oferta certyfikowanych pelletów drzewnych może być znacznie ograniczona, gdyż klienci chętnie kupują ten rodzaj opału.
Korzystna cena
Sklepy i producenci pelletu drzewnego oferują różne promocje dla wszystkich osób, które zaopatrują się w opał przed sezonem grzewczym. Można wtedy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednej tonie. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na pellet w czasie ciepłych miesięcy jest zdecydowanie mniejsze, a sklepy chcą opróżniać swoje magazyny. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę, a nawet przeznaczyć ją na zakup dodatkowych ilości opału. Klienci decydują się wtedy również na pellet wyższej jakości, gdyż może on być dostępny w cenie gorszego pelletu w późniejszych miesiącach.
Szybka dostawa
Jeśli planuje się jednorazowy zakup pelletu drzewnego w dużej ilości (w big-bagach mieszczących 1 tonę opału), trzeba liczyć się z koniecznością jego dostawy ciężarówką. W trakcie sezonu grzewczego kierowcy dowożący pellet mają wiele zamówień do rozwiezienia, dlatego dostawa może zająć nawet kilka dni, a nawet tygodni. Nie mając zapasowego opału, poskutkuje to niepotrzebnym narażeniem domowników na zimno. Zamawiając dostawę pelletu kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, można więc zapewnić sobie spokój i być gotowym na niespodziewane mrozy.
Dlaczego warto palić pelletem drzewnym?
Pellet drzewny jest opałem docenianym przez coraz więcej osób, m.in. dlatego, że ma wysoką wartość opałową (w przypadku certyfikowanego pelletu musi ona wynosić co najmniej 16,5 MJ/kg). Dzięki wysokiej wydajności nie zajmuje dużo miejsca w piwnicy czy magazynie. Ponadto pellet drzewny jest wyjątkowo czystym opałem – nie brudzi, a do tego pozostawia niewielkie ilości popiołu po spaleniu. Cały pozostały po paleniu popiół idealnie sprawdza się jako naturalny nawóz do roślin. Pellet drzewny można również z łatwością zaaplikować do pieca – wystarczy zaopatrzyć się w poręczne 15-kilogramowe worki lub w łopatkę do nabierania opału z big-baga.
Ten rodzaj opału jest również wyjątkowo ekologiczny – do jego wytworzenia stosuje się trociny i wióry powstałe podczas produkcji tarcicy, dzięki czemu nie ma konieczności ścinania dodatkowych drzew. Co więcej, spalanie pelletu drzewnego nie powoduje emisji do atmosfery szkodliwych pyłów PM2,5, co sprzyja dobrostanowi planety oraz nie wpływa negatywnie na zdrowie domowników.
artykuł sponsorowany